Senior Leadership Team

Name Role   Qualifications
Mr Phil Arnold Principal   MEd, BA, QTS, MCCT
Mr Billy Lee Assistant Principal, DSL, Behaviour Lead   BA, QTS, MCCT
Mrs Nicola Rogers Assistant Principal, SEN Lead   BA, BSc, PGCE, MCCT
Mr Adrian Hilliard Business Manager   Bhum, CIMA (Partial)
       

Extended Leadership Team

Name Role Qualifications
Ms Sophie Greaves EYFS & Key Stage 1 Lead QTS, MCCT
Mrs Julia Wood Key Stage 2 Lead
Miss Nicola Evans Key Stage 3 & 4 Lead BA, PGCE, QTS, MCCT

Teaching Staff

Name Role Qualifications
Primary
Mrs Sophie Greaves Reception Class Teacher, EYFS Lead QTS
Miss Tamsin MacLellan Year 1  Teacher BA, QTS, MCCT
Mr Gareth Kinch Year 2  Teacher BA, PGCE, QTS, MCCT
Mrs Sarah Rangell Year 3  Teacher PGDip, BSc, PGCE, QTS, MCCT
Mr James Wood Year 4  Teacher
Ms Chloe Reep Year 5  Teacher
Mrs Julia Wood Year 6 Teacher, KS Stage 2 Lead
Ms Samantha Cook French Teacher
Miss Poppy Hannis-Smith PE Teacher BA, PGCE, MCCT
Miss Nerea Yarto-Cabereda Yoga Teacher QTS
Upper School
Ms Sarah Albertyn Maths Teacher
Ms Alice Ball Science Teacher
Miss Jane Berry English Teacher MA, BA, QTS, MCCT
Ms Samantha Cook French Teacher
Miss Debbie Darbyshire English Teacher BA, QTS, MCCT
Mrs Laila Darwish Art Teacher BA, PGCE, QTS, MCCT
Mrs Nicola Evans Geography Teacher, KS 3 & 4 Lead BA, PGCE, QTS, MCCT
Miss Kate Graham Music Teacher BA, PGCSE, QTS, MCCT
Miss Poppy Hannis-Smith PE Teacher BA, PGCE, MCCT
Mr Phil Hatchard Maths Teacher MEng, PGCE, QTS, MCCT
Mr Thomas Habury IT Teacher
Mr Billy Lee History Teacher BA, QTS, MCCT
Miss Katy Lewis English Teacher
Miss Jane Pickering Maths & Science Teacher MBA, BE, PGCE, QTS, MCCT
Mr Colin Mortimer IT Teacher
Miss Nerea Yarto-Cabereda Yoga Teacher QTS

TA’s and SSTA’s

Name Role Qualifications
Mrs Julie O’Day Year 3 TA
Mrs Magdalene Palmer Year 2 TA BEd
Miss Zoe Parker Year 4 TA
Mr Andrew Felton Year 6 TA BA
Ms Vickey Eley Reception TA
Mr Ted Underwood Year 5 TA BA
Miss Claire Leviseur TA
Ms Lottie Cooper TA
Mr Levi Shepherd TA
Mrs Michelle Spiess  Special Support TA BA
Mr Andy Kendall Special Support TA BA
Mr Joe Whibley Special Support TA
Mr Colin Mortimore  Special Support TA BA
Miss Jessica Cole Special Support TA
Ms Tracey Crossley Special Support TA MA, BA
Ms Wendy Allen Special Support TA
Ms Mandy Haytor Special Support TA

Safeguarding & Wellbeing

Name Role Qualifications
Mr Billy Lee Safeguarding Lead BA, QTS, MCCT
Mrs Nicola Rogers SEN Lead BA, BSc, PGCE, MCCT
Mrs Sara Jarman  Deputy Safeguarding Lead, Education, Welfare & Family Support Officer
Miss Beth Drew Assistant SENco BEd, QTS
Miss Sam Rose Attendance & Admissions

Support Staff

Name Role Qualifications
Miss Kneace Kelly PA to the Principal/ Senior Administrator
Miss Sam Rose Senior Administrator/ Attendance & Admissions
Mrs Natalya Rushton Administrator BA
Miss Jan Kemp Exams Officer

Premises and other Support Staff

Name Role   Qualifications
Mr Stuart Smales Premises Manager    
Mr Ian Park Site Keeper    
Mrs Elespeth Shepherd Meal Time Assistant    
  Meal Time Assistant    
Mr Fred Daly-Wakefield IT Support Manager (South West Hub)    
Ms Stacey Szender  Kitchen Manager    
Ms Fiona McCabe Catering Assistant    
Ms Jamie-Lee Martin Catering Assistant